جراحی چاقی

 

اهمیت انجام جراحی‌های چاقی امروزه دو چندان شده‌ است، زیرا به ‌عنوان یکی از آزاردهنده ‌ترین مسائل زندگی افراد اضافه‌ وزن به حساب می‌آید. یک انسان در طول زندگی خود همواره در تلاش است تا از طریق راهکارهای مختلف به یک وزن مناسب برسد و امروزه به دلیل این‌که علم پزشکی پیشرفت بسیاری کرده است در سر تا سر دنیا جراحی‌های چاقی توانستند نتایج خوبی را برای افراد به ارمغان بیاورند و باعث شده‌اند تا افرادی که دچار این وضعیت می‌باشند، از طریق انجام جراحی چاقی میزان زیادی از چربی‌های خود را از دست بدهند و وزن خود را کاهش دهند. حال اگر نیازمند کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی چاقی می‌باشید، در ادامه مطلب با ما باشید.

فهرست مطالب زیر عبارت‌اند از:

1.       چه دلیلی برای انجام جراحی چاقی وجود دارد؟

2.       انواع مختلف جراحی چاقی کدام موارد است؟

3.       چه نکاتی در رابطه با جراحی چاقی مهم شمرده می‌شوند؟

4.       جمع ‌بندی نهایی

 

چه دلیلی برای انجام جراحی چاقی وجود دارد؟

بهتر است درک کنید وجود چاقی شرایطی است که یک بیماری به حساب می‌آید و امکان دارد سبب همراه کردن بیماری‌های دیگر در بدن افراد شود. به ‌عنوان نمونه شخصی که دچار اضافه ‌وزن می‌باشد با مشکل فشارخون نیز مواجه خواهد شد و این می‌تواند خطرات مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی را در بدن او بسیار کند. در کنار آن بیماری‌های دیگری همانند سکته مغزی و دیابت در کمین افرادی است که دچار اضافه ‌وزن می‌باشند. حال اگر جراحی چاقی انجام بگیرد، باعث برطرف نمودن میزان زیادی از چربی‌های بدن افراد خواهد شد و نه ‌تنها باعث تناسب اندام آن‌ها می‌شود، بلکه از مبتلا شدن به بیماری‌های خطرناک متعدد که به دلیل چاقی شکل می‌گیرند و فرد را در امان نگه خواهد داشت.

البته توصیه و پیشنهاد اغلب پزشکان بر این است که تا جای ممکن فرد باید تلاش کند تا از راهکارهای اصلی همانند انجام ورزش‌های مکرر و گرفتن رژیم‌های غذایی چربی‌های بدن خود را کاهش دهد. اما اگر فرد نتواند جوانی جوابی از این راهکارها بگیرد، می‌تواند تحت نظر پزشک متخصص از جراحی چاقی استفاده داشته باشد تا اقدامات لازم برای برطرف نمودن چربی‌های او صورت بگیرد. بنابراین اهمیت جراحی چاقی در این موارد بسیار زیاد است.

 

انواع مختلف جراحی چاقی کدام موارد است؟

در پس جمع‌ آوری لیستی برای انجام جراحی‌های چاقی به این ‌موضوع پی بردیم که بدون شک انجام عمل اسلیو معده برای اغلب افراد پیشنهاد می‌گردد.

برای رفتن به سایت تخصصی اسلیو معده اینجا کلیک کنید.

در ایران از جراحی پزشک با کاهش یافتن میزانی از معده فرد باعث می‌شود تا اشتهای او در طول روزمره کنترل گردد و فرمان سیری زودتر به مغز ارسال می‌گردد. به‌ همین دلیل در مدت ‌زمان بسیار اندکی کاهش وزن اتفاق خواهد افتاد. مزایای این نوع جراحی این است که فرد در مدت ‌زمان کمی به لاغری می‌ایستد و باعث برطرف نمودن بیماری‌های مرتبط با چاقی نیز می‌گردد.

حالا اگر بخواهیم نام یکی دیگر از جراحی‌هایی که در رتبه دوم جراحی چاقی قرار می‌گیرد، ذکر کنیم باید به جراحی بای ‌پس معده اشاره کنیم. شرایط انجام این جراحی به گونه‌ای است که باعث چند بخشی شدن معده می‌گردد و به ‌مرور باعث کاهش وزن می‌شود. هدف اصلی این جراحی کاهش یافتن ان کالری‌های روزانه از طریق مصرف کم مواد غذایی می‌باشد. انجام این جراحی سبب می‌شود تا افراد میل غذای کمتری به در طول شبانه ‌روز داشته باشند و به دلیل این‌ که تغییراتی در روده صورت می‌گیرد، جذب مواد غذایی به حداقل خواهد رسید.

یکی از مهم‌ترین جراحی‌های دیگری که می‌توان در دسته‌ بندی جراحی چاقی قرار بگیرد، حلقه گذاری معده یا بای ‌پس با سوئیچ اثنی ‌عشر می‌باشد که از طریق مراحل مختلفی به سرانجام خواهد رسید. در واقع اگر بخواهیم به درکی از جراحی بای ‌پس با سوئیچ اثنی‌عشر ذکر کنیم لازم است در ابتدای امر بخشی از معده حذف گردد که شرایط انجام آن همانند اسلیو معده می‌باشد. اما در مرحله بعدی تغییراتی بر روی رود انجام می‌گیرد تا در هنگام مصرف غذا از مسیر دلخواه عبور کند و سپس باعث شود تا باعث شود در مرحله آخر از کیسه‌ی صفرا عبور کند و هدف اصلی آن کاهش وزن و لاغری زودتر شخص می‌باشد.

برای انجام حلقه گذاری معده نیز بر روی معده در قسمت فوقانی آن حلقه‌ای گذاشته می‌شود که باعث شکل‌گیری کیسه‌ای در معده می‌گردد. ابعاد این کیسه اندک است و با استفاده از غذاهای بسیار کم فورا پر می‌شود و در نتیجه با کاهش یافتن میزان غذای مصرفی فرد زودتر لاغر خواهد شد.

 

چه نکاتی در رابطه با جراحی چاقی مهم شمرده می‌شوند؟

اگر تصمیم خود را برای انجام جراحی چاقی گرفته‌اید، نیاز است نکاتی را در این زمینه بدانید تا کمک کند که شما تصمیم درستی برای انجام این جراحی بگیرید. دانستن این نکات برای افزایش اطلاعات شما بسیار مفید می‌باشد.

نکته‌ای که مهم است این ‌موضوع است که افراد چاق واکنش‌های شیمیایی بدن آن‌ها در رابطه با سوخت ‌و ساز بدن کمتر از حد معمول من به نسبت دیگر افراد خواهد شد و این‌ موضوع باعث می‌شود که با رژیم‌های لاغری و کاهش غذا خوردن در طول روزمره لاغری را تجربه نکنند. اما استفاده از جراحی چاقی باعث می‌شود تغییراتی در متابولیسم بدن افراد چاق صورت بگیرد و بعد از جراحی افراد با کاهش وعده‌های روزانه، کاهش وزن را در بدن خود احساس کنند. اما اصلی‌ترین ویژگی که برای تمامی جراحی‌های چاقی به حساب می‌آید کاهش وعده‌های غذایی افراد می‌باشد. زیرا تغییرات بسیاری در معده افراد شکل می‌گیرد که باعث سیری زود هنگام آن‌ها می‌شود در نتیجه میزان غذای مصرفی افراد در طول روز کمتر خواهد شد.

اغلب افراد ممکن است به ‌اشتباه بر این باور باشند که عوارض بسیاری در پس استفاده از جراحی چاقی وجود دارد. ممکن است برخی از این شایعات درست باشد، اما لازم است بدانید که فرد با اضافه ‌وزن بسیار بیشتر در معرض خطر می‌باشد و بیماری‌های مختلف او را تهدید خواهند کرد. بنابراین تصمیم‌گیری درست در رابطه با انجام جراحی چاقی به آن‌ها کمک خواهد کرد تا از عوارض چاقی در امان باشند.

حمایت‌های روحی و روانی بعد از انجام عمل جراحی چاقی نکته‌ای است که خانواده و اطرافیان بیمار موظف به انجام آن می‌باشند. توصیه پزشکان برای خانواده‌های این افراد این است که از نظر روحی و روانی محیطی امن را برای بیمار فراهم کنند تا شخص دچار مشکلات این ‌چنینی نشود.

اغلب افرادی که اضافه‌ وزن دارند درگیر بیماری دیابت نوع دوم نیز هستند و اغلب این افراد بعد از انجام جراحی چاقی دیگر نیاز به استفاده از انسولین ندارند. زیرا انجام این عمل باعث می‌شود خطراتی که در پس این بیماری وجود دارد از طریق برطرف نمودن چاقی‌ها کاهش یابد و فرد مجدداً سلامتی خود را باز یابد.

برای انجام جراحی چاقی اغلب بیمه‌ها قادر به پرداخت هزینه‌های آن می‌باشد و این باعث می‌شود که بیمار در تنگنای پرداخت هزینه‌های مختلف نباشد. ممکن است تصور افراد به ‌اشتباه برای انجام جراحی چاقی یک نوع عمل زیبایی باشد و بر این باورند که هزینه‌های آن از طریق بیمه تقبل نمی‌شود. در صورتی‌که جراحی چاقی رابطه‌ای با زیبایی ندارد، بلکه یک عملکرد درمانی برای بیماران شناخته می‌شود و بیماری‌ها هزینه‌های آن را تقبل خواهند کرد.

جمع ‌بندی نهایی

اگر شما نیز فردی با مشکل اضافه ‌وزن هستید می‌توانید از جراحی چاقی دراین‌باره استفاده کنید تا از مزایای استفاده کنید. البته در این راه نیاز است مشورت بسیاری از پزشکان متخصص بگیرید تا انتخاب کنند که کدام یک از راهکارهای جراحی چاقی برای بدن و اندام شما مناسب می‌باشد تا بتوانید بعد از انجام آن زندگی سالم‌تری را پیش رو داشته باشید. این نکته‌ای بدیهی است که بعد از انجام این جراحی نیاز به استفاده از یک رژیم غذایی خاص دارید تا بتوانید بدن را به معده جدید عادت بدهید. در باره درباره این مسائل نیز پزشک مربوطه به شما مشاوره‌هایی خواهد داد تا با استفاده از این راهکارها به کاهش وزن دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.